fundacjaarchinowo@gmail.com

ABC ARCHITEKTURY

             EDYCJA  2024          

  • TERMINY SPOTKAŃ:

    • 19.11.2024r. - NOWY TARG
    • 26.11.2024r. - ZAKOPANE
    • 03.12.2024r. - GOKR KOŚCIELISKO
    • 07.12.2024r. - ZAMOŚĆ
    • 19.12.2024r. - KATOWICE

W ramach projektu "ABC Architektury - nauka poprzez doświadczenia" zapraszamy serdecznie na warsztaty tworzenia "witraży"!


Fundacja, we współpracy z naszym partnerem GOKR Kościelisko, stworzyła kreatywną podróż do świata kolorów i światła, rozwijająca wyobraźnię i zdolności manualne dzieci.


Spotykamy się w Gminnym Ośrodku Kultury Regionalnej Kościelisko

(ul.Nędzy Kubińca 136) o godzinie 14.00.


Do zobaczenia w Kościelisku!

Zespół ArchiNovo

Poznawanie architektury powinno być wielozmysłowe. Jakość przestrzeni, materiału, skali są mierzone w równym stopniu przez oko, nos, skórę, język, szkielet i mięśnie- to doświadczenia całego ciała. Konieczność otwarcia ciężkich drzwi średniowiecznej katedry, uprzedzające zachwyt jej wnętrzem czy głęboką chęć dotknięcia marmurowych kolumn w świątyni antycznych, niejednokrotnie pozwalają na lepsze zapamiętywanie architektury.

Dotyk jest naszym pierwotnym zmyłem dlatego proponowane warsztaty mają być odpowiedzią na konieczność ,innej niż książkowa, edukacji architektonicznej wśród osób dorosłych. Żyjemy pośród budynków, które stają się tłem dla naszego życia. Czy znamy nasze otoczenie? Kościoły, gmachy, miejskie pałace i wille… Mijamy je podczas spacerów, uczymy się w nich, odwiedzamy podczas wycieczek. Czy wiemy kiedy powstały i świadkami jakich historycznych wydarzeń były? Czy kryją w sobie jakieś tajemnice? Skąd w nich akurat takie zdobienia i detale? Dlaczego takie a nie inne kolory? Czy autorzy ukryli w nich symbole i metafory?


Odpowiedzi na te i inne pytania otrzymają uczestnicy warsztatów pod tytułem „ABC Architektury - nauka poprzez doświadczenia". Spotkania będą spacerami i opowieściami o architekturze i obiektach, ich proporcjach, geometrii, kolorach, ale i o tym, kiedy i dlaczego powstały. Warsztaty będą również możliwością poznania podstaw druku 3D, zrozumienia zasad perspektywy stosowanej w malarstwie oraz stworzenia indywidualnego dla każdego uczestnika „koła barw”. Warsztaty będą uzupełnione przez spacery i opowieści przewodników, które pozwolą odkryć czasem nieoczywiste piękno architektury.


Tytuł Warsztaty „ABC Architektury - nauka poprzez doświadczenia ", pozwolą wspólnie odkrywać, eksperymentować i poznawać przestrzeń i architekturę. W ramach pięciu spotkań poznamy różne style architektoniczne – od strony teoretycznej oraz praktycznej:

SPOTKANIE 1. Spacer szlakiem gotyku i jego obiektach na terenie Podhala, NOWY TARG; Podczas spaceru uczestnicy poznają symbolikę i metaforę towarzyszącą architektom i malarzom w budowaniu nastroju wnętrz sakralnych, oraz ich wpływ na sposób odczuwania przestrzeni wnętrza i sposób zachowania w kościołach i bazylikach; 4 godziny. SPOTKANIE 2. Spacer i opowieść na temat renesansu i baroku i obiektów charakterystycznych dla stylu; ZAMOŚĆ. Podczas spotkania uczestnicy poznają różne rodzaje perspektywy stosowane w malarstwie oraz dowiedzą się, które z nich są najlepsze do przedstawiania architektury, które były szczególnie chętnie wykorzystywane przez renesansowych malarzy; 6 godzin.

SPOTKANIE 3.  Spacer i opowieść na secesji (art deco) i obiektów charakterystycznych dla stylu; ZAKOPANE. Opowieść (wykład) na temat secesji i odpowiednika stylu na Podhalu (styl witkiewiczowski). Spacer ulicami Zakopanego, podczas których uczestnicy poznają obiekty zbudowane według założeń stylu i nauczą się jej rozpoznawać; 4 godziny. SPOTKANIE 4. Spacer i powieść o modernizmie polskim i obecnych losach budynków; KATOWICE. Opowieść (wykład) na temat modernizmu wskazująca elementy charakterystyczne dla modernizmu. Strefa Kultury (Hali Widowiskowo-Sportowej „Spodek”; Skomasowana jednostka mieszkaniowa; Osiedle Tysiąclecia -unikalne obiekty arch. modernistycznej, Międzynarodowe Centrum Kongresowe, nowa siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia oraz nowe Muzeum Śląskie jako przykłady architektury współczesnej; 6 godzin.

SPOTKANIE 5. Gminny Ośrodek Kultury Regionalnej Kościelisko. Analiza i uporządkowanie informacji, wspólna praca, burza mózgów; 4 godziny. 

WARSZTATY

Dowiedz się więcej

FORMULARZ ON-LINE

ZGŁOŚ SWÓJ UDZIAŁ!

Planowane
szkolenia


                                                                                                               


Warsztaty



                                                                                                               


Wolontariat



                                                                                                               


KONTAKT

e-mail: fundacjaarchinovo@gmail.com

GODZINY PRACY

Od poniedziałku do piątku

10:00 - 15:00

ADRES

Fundacja ArchiNovo

ul. Gen. Galicy 35b

34-425 Biały Dunajec

Strona stworzona za pomocą kreatora stron www manifo.com. Wszelkie prawa zastrzeżone 2021